Harrison Boys Track and Field Team Wins Westchester County Championship

 

 

For the first time in school history, the HHS Boys Track and Field team wins the Westchester County Championship beating the perennial powerhouses of Iona Prep, Somers, White Plains, New Rochelle and Mount Vernon.  The team captured 19 medals, crowned the Westchester County Triple Jump Champion, and set a new school record.  At the Section 1 Championship, Ian Santiago was the Section 1 Champion in the Triple Jump and Robert Blue finished in 2nd.  Overall, the Boys team finished in 5th Place at the Section 1 A/AA Championships. Below are the athletes who have advanced to the Section 1 State Qualifier on Thursday, June 1 at Arlington High School and Friday, June 2 at White Plains High School.

Boys Track and Field Medal winners at the event were:

Ian Santiago

Triple Jump

1st Place – Westchester County Champion

Kevin Aguirre

Triple Jump

2nd Place

Brian Newsome

Javelin

2nd Place – NEW SCHOOL RECORD

Joe Ciufo

Pentathlon

2nd Place

Kevin Aguirre, Doug Dorado, Ellery Rajagopal, Stephen Windisch

4 x 400 Relay

2nd Place

Gabe Ferreira

Pentathlon

3rd Place

Kevin Aguirre, Robert Blue, Mustapha Sarki, Stephen Windisch

4 x 100 Relay

3rd Place

Robert Blue

Long Jump

3rd Place

Ian Santiago

Long Jump

4th Place

Mustapha Sarki

100 High Hurdles

5th Place

Justin Altamuro

Discus

5th Place

Stephen Windisch

400m Dash

6th Place

Mel Castro

Pentathlon

6th Place

Girls Track and Field Medal Winners were:

Romy Pein

Pentathlon

2nd Place

Ashia Kapio

Triple Jump

5th Place

Chloe Schettino

Long Jump

5th Place

Amerlia Fischer, Ciara Gougherty, Ashia Kapio,
Ami Nakakuki

4 x 100 Relay

6th Place

 

Section 1 A/AA Championship results:

Ian Santiago

Triple Jump

1st Place Section 1 Champion

 

Long Jump

2nd Place

Robert Blue

Triple Jump

2nd Place

 

Long Jump

5th Place

Ellery Rajagopal

800m

4th Place

Zef Djurasevic

Shot Put

5th Place

Dylan Fitzgerald

Triple Jump

5th Place

Frank DePalo

Pentathlon

6th Place

Joe Ciufo

110 High Hurdles

6th Place

 

Section 1 Qualifiers: (In Alphabetical Order)

Kevin Aguirre

Triple Jump
4 x 400 Relay

Justin Altamuro

Discus

Michael Barletta

Pole Vault

Robert Blue

Long Jump
Triple Jump

Joe Ciufo

Pentathlon

Zef Djurasevic

Shot Put
Discus

Doug Dorado

4 x 400 Relay

Dylan Fitzgerald

Triple Jump

Ciara Gougherty

Long Jump

Ashia Kapio

Triple Jump

Ellery Rajagopal

800m
4 x 400 Relay

Ian Santiago

Long Jump
Triple Jump

Stephen Windisch

200m
400m
4 x 400 Relay

League Championship results:

For the eighth year in a row, the Harrison Boys Track and Field Team has captured the League Championship, besting their next closest competitor (Rye) by nearly 100 points.  The Boys team had seven event League Champions and six League Runner-ups.  The team also notched 20 personal records in the two-day meet.

The Girls team finished in a close second, losing to Byram Hills.  The girls team had two event League Champions and seven event second place finishes.  The Girls team also set 15 personal records during the Championship event.

The season for any boy or girl who has achieved a varsity standard continues with the Westchester County Championships May 19th and 20th and the Section 1 Class A Championship on May 25th .  Athletes who qualify for the NYS Championship will compete until June 10th and those who qualify for the National Championship will extend their season until June 17th.

Boys - 1st Place Finishers: League Champions

Discus

Justin Altamuro

Pole Vault

Michael Barletta

Long Jump

Robert Blue

Triple Jump

Robert Blue

Pentathlon

Joe Ciufo

Shot Put

Zef Djurasevic

4x100 Relay

Doug Dorado, Mustapha Sarki, Stephen Windisch, Kevin Aguirre

Boys - 2nd Place Finishers: Runner Up

100m

Kevin Aguirre

Pentathlon

Frank DePalo

Discus

Connor Gates

800m

Ellery Rajagopal

Triple Jump

Ian Santiago

400m

Stephen Windisch

Girls - 1st Place Finishers: League Champions

100 Hurdles

Romy Pein

100 Hurdles

Lea Sarmiento

Girls - 2nd Place Finishers: Runner Up

2K Steeplechase

CeCe Gilmore

Pole Vault

Gianna Menniti

400 Hurdles

Romy Pein

Pentathlon

Kelly Quinn

Long Jump

Chloe Schettino

Triple Jump

Chloe Schettino

4x400 Relay

Nadia Gonzalez, Gianna Menniti, Shannon Nelson, Lea Sarmiento